Shopping Cart

Dostava na teritoriji cele Srbije.

Konopljino brašno: zdrava i održiva alternativa za svakodnevnu upotrebu

Da li ste čuli za brašno od konoplje? Poreklo i način obrade brašna su u poslednje veoma česte teme kojima se bave i zdravstveni radnici i stručnjaci uključeni u čitav proces njegove proizvodnje i obrade.

Brašno je jedan od najčešće upotrebljivanih sastojaka širom sveta i gotovo da ne možemo zamisliti dan i obrok bez nekog ukusnog peciva ili hleba.

Kako je naše zdravstveno stanje usko povezano sa načinom na koji se hranimo, biranje vrste brašna koje ćemo koristiti u ishrani je postao veoma važan korak.

Konopljino brašno spada u vrste o kojima se ne govori onoliko koliko bi trebalo, a ono zaslužuje da se nađe u sastavu svakog testa koje mesite.

Šta je konopljino brašno?

Pokušaćemo da vam približimo šta je konopljino brašno i kakve koristi možete imati nakon uvođenja baš ove vrste brašna u vašu svakodnevnu ishranu.

Definicija konopljinog brašna je jednostavna, to je proizvod koji nastaje mlevenjem zrna konoplje.

Konoplja, posebno njeno zrno zbog svog sastava spada u najzdravije darove prirode.

Proces dobijanja brašna konoplje, tačnije mlevenje, vrši se veoma pažljivo kako bi bilo očuvano što više nutritivnih karakteristika zrna konoplje.

Brašno od konoplje

Konopljino brašno je jedan od boljih načina na koji možete uneti u organizam minerale, vitamine, proteine karakteristične za ovu super biljku, a da pritom telo ne potroši mnogo vremena i truda u procesu varenja svih tih hranljivih sastojaka.

Zdravstvene prednosti konopljinog brašna

Pomenuli smo već da postoje zdravstvene prednosti konzumiranja konopljinog brašna i to nisu prazne reči.

Ovo brašno se izuzetno lako vari, a ne sadrži gluten i laktozu, pa je pogodan i za ljude koji su na specifičnim medicinskim dijetama.

U njegovom sastavu se nalaze:

  • proteini
  • esencijalne aminokiseline
  • Omega-3 i Omega-6 masne kiseline u idealnoj razmeri
  • nezasićena gama-linolenska kiselina(GLA) i stearidonska kiselina (SDA)
  • vlakna
  • ugljeni hidrati
  • vitamini B, A, E
  • minerali: kalijum, gvožđe, cink, bakar, mangan, fosfor, magnezijum

Ukoliko je vaš cilj zdravlje vašeg sistema organa za varenje, pa i čitavog tela, konopljino brašno može biti dobar način da u organizam unesete neophodne nutritijente.

Konopljino brašno kao izvor proteina

Hrana koja je izvor proteina se posebno preporučuje sportistima, ali ona može doneti mnoge zdravstvene benefite gotovo svima.

Svakodnevnim unosom dovoljne količine proteina obezbeđujete svom organizmu neophodne elemente za rast, razvoj i regeneraciju svih ćelija.

Ukoliko ne postoje prepreke medicinske prirode, odnosno, ukoliko nemate neko metaboličko oboljenje i kontraindikacije vezane za unos proteina, nema razloga da preskočite konopljino brašno.

Proteini su prisutni u svim tipovima i vrstama brašna, ali to i dalje ne znači da su sva brašna istog kvaliteta, niti da su svi proteini isti.

Navešćemo vam konkretne primere. Belo brašno, koje je i dalje najzastupljenije u ishrani većine ljudi, ali je i nosilac najnegativnijih etiketa, ima oko 10g proteina na 100g.

Što je veći udeo skroba u brašnu, to je niži nivo proteina.

Konopljino brašno s druge strane ima preko 30% proteina (što je od 25g do 30g na 100g brašna), oko 40% masti i samo oko 10% ugljenih hidrata.

Najvažniji činilac proteina kod industrijske konoplje je edestin. Edestin je biološki aktivan i ima bitnu ulogu u izgradnji imunološkog sistema.

Osim edestina u većoj meri je u proteinu konoplje prisutan i albumin. Albumin se inače proizvodi i u jetri i predstavlja protein krvne plazme. Konzumiranjem brašna konoplje i dodatnim unosom albumina moguće je pozitivno delovati na zapreminu tečnosti u krvnim sudovima.

Konopljino brašno i dijetalna vlakna

Dijetalna vlakna čine čak 40% sastava konopljinog brašna, zbog čega ono deluje veoma blagotvorno na probavni sistem korisnika.

Ukoliko imate problema sa varenjem i lenjim crevima, mešanjem ovog brašna u testa i obroke koje svakodnevno konzumirate možete značajno poboljšati svoje stanje.

Dijetalna vlakna deluju povoljno i na regulaciju nivoa šećera u krvi, pa ovo brašno može biti deo dobre prevencije dijabetesa i drugih bolesti.

Zdrava ishrana je osnova za kvalitetan život i zato je neophodno da namirnice pažljivo birate i obroke pametno planirate.

Kako koristiti konopljino brašno u kuhinji?

Konopljino brašno je svetlozelene boje i specifične strukture, premda je prošlo samo kroz osnovne faze obrade, tj. mlevenja kako bi se sačuvalo što više nutritijenata.

U njemu nema glutena, pa sa njim ne možete postupati kao sa belim brašnom jer se neće ponašati na isti način.

Pekar mesi hleb od konopljinog brašna

Iako ne postoje ograničenja koja su vezana za količine brašna konoplje koje možete uzeti u toku dana ipak ne preporučujemo da mestite hleb ili pravite pecivo samo od ovog brašna. Razlozi za ovo leže isključivo u tome što se testo od ovog brašna ne “diže” i ne raste kao ostala testa.

Ako želite vazdušasto pecivo, mešajte ga sa nekim drugim integralnim brašnom koje u tom trenutku imate u kuhinji, kako bi finalni rezultat bilo meko, ukusno i zdravo pecivo.

Savetujemo da konopljino brašno stavljate u razmeri od 25 do 30% u odnosu na neko drugo.

Ove informacije ne treba da vas plaše, recepti sa brašnom konoplje su prilično jednostavni i sa njim nije teško raditi, samo je potrebno obratiti pažnju na doziranje.

Recepti sa konopljinim brašnom

Neće vam trebati mnogo vremena da na internetu nađete dobre kulinarske ideje i recepte za obroke i peciva sa konopljinim brašnom.

Ipak, izdvojićemo neke koji su se nama najviše dopali, pa vam preporučujemo da od njih počnete.

  • Hleb od konopljinog brašna

Pomešajte 4 šolje integralnog brašna, 2 šolje konopljinog brašna, kašičicu soli, kašičicu suvog kvasca i kašiku ovsenog brašna. Nalijte preko toga dve šolje tople vode i dobro promešajte. Ostavite oko sat vremena da se testo podigne. Najbolje je da testo bude na toplom mestu. Posle toga stavite testo u odgovarajuću tepsiju ili šerpu, pospite ga semenkama po želji i ostavite još dvadestak minuta da odstoji. Pecite u zagrejanoj rerni na 180°C oko pola sata. Zlatno-smeđa boja je znak da je hleb pečen.

  • Palačinke

Stavite u sud 3 kašike brašna od heljde, 2 kašike konopljinog brašna, kesicu praška za pecivo, prstohvat soli i malo cimeta. Tome dodajte jednu izgnječenu bananu, jednu narendanu jabuku, dve kašičice kokosovog ulja i malo mleka (biljnog ili kravljeg). Pecite testo na zagrejanom i blago nauljenom tiganju.

  • Mafini od konopljinog brašna

Izaberite omiljeni recept za mafine i jednostavno umesto dela brašna koje inače koristite dodajte brašno konoplje. Toliko je jednostavno naći mu primenu.

Gde kupiti konopljino brašno?

Ako vas zanima gde kupiti konopljino brašno istražite ponudu na sajtovima specijalizovanim za proizvode od konoplje ili posetite najbližu prodavnicu zdrave hrane.

Kupovina konopljinog brašna je prilično jednostavna i možete izabrati da li ćete iskoristiti onlajn prodavnice ili prodavnice u vašem komšiluku.

Uporedite cene i odlučite se za najpovoljniju opciju.

Budućnost Konopljinog Brašna

Konopljino brašno je sastojak koji treba da se nađe u obrocima svakog pojedinca bez obzira na to koji trendovi u ishrani su njemu trenutno najbliži i najkorisniji.

Nijedno drugo brašno nema takav spektar nutritijenata u svom sastavu, a čak ga i ne morate koristiti u velikim količinama, nego kao dodatak nekom drugom integralnom brašnu ili jednostavno kao dodatak nekom kuvanom jelu.

Budućnost sigurno donosi mnogo više razgovora o brašnu konoplje i porast interesovanja za ovu super namirnicu. Ovo brašno zaslužuje da bude deo vaših svakodnevnih obroka i zdravih navika.

Podeli na:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Blog

Slični članci